Isopovisuuden haitoista valitetaan... on sitä miehilläkin ongelmia: jokapäiväiset pulmat, jotka vain isomelainen tajuaa!
- Toimitus

- 7 tuntia sitten
- 3 min käytetty lukemiseen
Ei päivääkään, että joku isorintainen nainen ei avautuisi lehdessä siitä miten mukamas kauheaa on elää hervottoman isojen rintojen kanssa. Ei se ole helppoa miehellekään.
Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on julkisesti kertonut pienentäneensä rintojaan.
Hän on useissa haastatteluissa ja some-päivityksissään maininnut, että teki rintojen pienennysleikkauksen. Syynä olivat mm. selkä- ja niskakivut sekä se, että isot rinnat haittasivat arkielämää ja liikuntaa.
Nämä isojen rintojen aiheuttamat jokaipäiväiset ongelmat ovat niin komplekseja, että ainoastaan toiset isorintaiset naiset voisivat ne tajuta.
Yksi sellainen on isoista rinnoistaan tunnettu ex-povipommi Asal Bargh, joka myös pienennytti, Suomen parhaiksi tisseiksi äänestyt ryntäänsä, tosin vain esteettisistä syistä.
Tasavertaisuuden ja tasa-arvoisuuden nimissä, pitää tuoda esille ne ongelmat, joita isomelaiset miehet joka päivä kohtaavat...
... ja ne ovat yllättävän samanlaisia isorintaisten naisten ongelmien kanssa.
Joku siis todellakin ymmärtää isorintaista naista – ja hän on isomelainen mies!
ISOMELAISEN MIEHEN ONGELMAT:
Hikoilu: Se alkaa pallien alta. Sieltä se valuu alaspäin. Kastelee alushousut ja leviää muuallekin melan ympärille. Kyllä, hiki valuu isomelaisen varustuksen ympärillä.
Bokserialushousut ovat vitsi: Pienimelainen ystävä kehuu löytäneensä kesäksi loistavasti istuvat ja nätit bokserit. Arvelee niiden sopivan sinullekin. Hymyilet väkinäisesti ja nyökkäät. Hän ei todellakaan ymmärrä.
Löydät vain valkoisia kalsareita: Alusvaateosastolla on värien ilotulitus. Kevät tekee tuloaan ihanin pastellinsävyin. On kuvioita, pitsiä, raitaa. Niin on, mutta muualla kuin siinä nurkassa, jossa sinulle sopivat kalsarit ovat tarjolla. Ne ankean valkoiset.
Kalsarit istuvat täydellisesti – vain pepusta: Koko? Täydellinen istuvuus. Vyötärö? Täydellinen siitäkin. Peppu? Loistava istuvuus. Etupuoli? Hei, mitä oikein kuvittelit?
Kukaan ei usko kokoasi: Kokeilepa sanoa se ääneen kaupassa, jossa ei olla totuttu palvelemaan isomelaisia. Törmäät varmaan naismyyjään, joka kuvittelee, että melan koko alkaa ykkösellä.
Vaatekaapin sisältö pettää aina: Aivan sama, minkälaisia uikkareita garderobiin kuuluu. Jokaisella lomalla käy kuitenkin niin, että vähintään pallit pullahtavat pois uikkarista.
Treeniverkkarit jäävät haaveeksi: Itselleen on turha edes vilkuilla ohuesta kankaasta valmistettuja verkkareita ilman alushousuja.
Etumus kerää katseita ja kommentteja: Vaikka mela olisi vaatteiden peitossa, kerää se katseita. Toisinaan myös kommentteja. Miksi esimerkiksi polvet eivät herätä vastaavanlaisia reaktioita?
Olet tyrkky: Kun pienimelainen pukeutuu boksereihin, on hän rohkea. Kun isomelainen tekee saman, on hän julkea tyrkky.
Vessanpönttö on vihollinen: Ison hädän yllättäessä, melan pää koskettaa vessanpöntön vesipintaa.
Riippuvat kassit juuttuvat sinne jonnekin: Kassit sotkeutuvat melan varteen.
Pillifarkut ovat vitsi: Tiukat farkut saavat näyttämään rokkarilta, joka on työtänyt banaanin pöksyihinsä. Revi siitä. Tai älä sittenkään.
Löysät housut saavat näyttämään taskuvarkaalta: Haluatko näyttää siltä kuin ylläsi olisi joukkueteltta? Selvä, pukeudu löysään ja ilmaviin housuihin. Viis siitä, miten hoikka vyötärösi ja sutjakka lantiosi on, melasi saa olemuksesi näyttämään kuin housuissasi olisi varastettu Karhu-tölkki.
Juokseminen on tuskaa: Pue vaikka kahdet tukevat kalsarit päällekkäin, niin silti sattuu joka askeleella. Tömps. Tömps. Tömps.
Mela on mustelmien täplittämä: Se jää koko ajan kiinni johonkin, sotkeentuu pallien kanssa, tai jää puristuksiin reisien väliin.
Mela korvaa vaihdekepin: Jotain hyvääkin. Kun tyttökaveri ajaa autoa, hän tarttuu vaihdekepin sijaan koko ajan melaasi.
Kalsareiden resorit ihoon: Vaikka kalsarit olisivat mahdollisimman tukevat ja istuvat, painaa kookas mela niin paljon, että resori jättää joka tapauksessa jälkensä ihoon.
Valkoinen, etumuksen paljastava vaate ei tule kuuloonkaan: Vaikka isomelaisen pallit olisivatkin timmit ja terhakat, tarvitsee hän niille tukea. Niinpä valkoiset pöksyt on liikaa vaadittu ellei halua tuntea oloaan jatkuvasti tukalaksi.
Portaiden alastulo on iso projekti: Kiiruhdapa portaat alas, niin tunnet sen kehossasi. Se sattuu.
Liian tiukat puvunhousut saa näyttämään kolmijalalta: Puepa yllesi liian tiukat puvunhousut ja olet pelkkää munaa. Siis yhtä jättimäistä munaa.
Farkkujen etutaskussa oleva kännykkä on hassu: Kuka haluaisi näyttää siltä, kuin pitäisi jättimäistä iPadiä farkkujen etutaskussa?
Mahallaan nukkuminen on tuskaa: Mahallaan nukkuminen sattuu.
... joten ongelmat ne on isomelaisella miehelläkin!
Ja kun oikein tarkkaan vertaa, yllättävän samanlaiset ongelmat kuin ne, jotka iltapäivälehti listaa isorintaisen naisen ongelmiksi.
Joten pliis naiset, lopetetaan se tyhjänpäiväinen valitus.
Pitäisikö isomelaisen miehen sitten mennä kalun pienennysleikkaukseen; tuleeko sellainen edes isomelaiselle mieleen?
Ei hemmetissä; onhan se kevyesti kaiken sen arvoista, sen aiheuttamat 'ongelmat mainitaan ainoastaan, jotta voidaan kääntää puhe siihen, ja siihen miten iso se on!
Sillä, kysykää vaikka naisilta: koollahan ei ole väliä – niin kauan kun se vain on ISO!
Tozimies
Lopetetaan se valitus, ainahan
sen ison peniksen voi teipata
ilmastointiteipillä reiteen!






