YLEn toimittajan raju pornotausta puhututtaa: K18-videolinkki!
- 19.1.2015
- 1 min käytetty lukemiseen
Pornosta tuttu Rakel Liekki on urallaan edennyt YLEn toimittajaksi | WIKIMEDIA
Pornolla uransa aloittaneen mediapersoonan eteneminen valtion omistaman ja verovaroin rahoitettavan mediayhtiön toimittajaksi on nostattanut kritisismiä.
Rakel Liekki aloitti uransa, ja nousi julkisuuteen, tekemällä lapsilta kiellettyä suomipornoa.
Pornosta tämä naiskansanedustajan kanssa rekisteröidyssä parisuhteessä nykyään elävä punapää siirtyi kuvataiteilijaksi…
… ja jälkeenpäin myös selitti pornouransa olleen eräänlainen 'taiteellinen kokeilu'.
Kuvataiteiden kautta Rakel päätyi kirjoittavaksi toimittajaksi sekä radiojuontajaksi ja uran tuoreimpana lakipisteenä Liekki palaa ruutuun – tällä kertaa tosin vaatteet päällä ja pystyasennossa.
YLE on palkannut hänet juontamaan Kioski-ohjelmaa, jota se kuvaa uudenlaisena, modernina uutis-ja ajankohtaispalveluna, joka kattaa kaikki välineet.
Kioski on nähtävissä verkossa, mobiililaitteissa, sosiaalisessa mediassa ja tv:ssä.
Muun muassa keskustelufoorumeilla on pähkäilty ex-pornoesiintyjän pätevyyttä, tai ylipäätään koulutusta, toimittajaksi sekä hänen puolisonsa (kansanedustaja) kytkyä valtion 99,98%:sti omistamaan – ja Rakelin palkanneeseen – viestintäyhtiöön:
"Pöyristyttävää, että noilla avuilla pääsee Ylen toimittajaksi! Entisiä ammattitaitoisia työntekijöitä potkitaan pois tai siirretään huonompiin tehtäviin ja entinen pornotähti pääsee toimittajaksi. Yäk!
Tämä maailma on mennyt todella kummalliseksi. Kun on tarpeeksi röyhkeyttä niin näköjään pärjää ja taitaa auttaa, että eksänä on kansanedustajana."
Suustaan Rakel on ainakin taitava, siitä saa puolentoistaminuutin näytteen TÄÄLLÄ [K-18 video], kohdassa 0:28.
-EGORAZZI-



