top of page

Venäläiset futishuligaanit harjoittavat tappelutaitojaan leireillä – jalkapallon MM-kisoissa faneilta lentää veri!

  • 24.5.2018
  • 1 min käytetty lukemiseen

Venäläiset jalkapallohuligaanit aikovat panna kotikisoissa ranttaliksi | VKONTAKTE

Venäläset jalkapallohuligaanit uhkaavat panna kotikisoissaan ranttaliksi. Jälleen taas kerran itänaapurimme propagandakoneiston syöttämää turhaa peloittelua, vai totinen uhka kisaturisteille.

Venäläisellä sosiaalisen median kanavalla VKontaktella leviää hurjia kuvia ja videoita venäläisistä huligaaneista.

Nämä harjoittavat tappelutaitojaan leireillä, jossa edes harjoitusvastustajille ei anneta armoa — ja veri lentää.


Isokokoiset, lihaksikkaat ja kauttaaltaan tatuoidut miehet hakkaavat toisiaan paljailla nyrkeillä, veri lentää ja maassa olevaa potkitaan.

Varsinkin viimeinen kuulostaa tyypillisesti venäläiseltä toimintamallilta.

Kaikista viimeaikaisista maailmanpoliittisista tapahtumista ja pakotteista huolimatta, Venäjän annetaan pitää sille myönnetyt jalkapallon MM-kisat, jotka pelataan Moskova isäntäkaupunkinaan kesäkuussa 2018.

Jo aikaisemmissa kansainvälisissä tapahtumissa Venäjän ultrat ovat keränneet kyseenalaista mainetta riehumalla, ja hyökkäämällä muiden maiden jalkapallofanien kimppuun.

Tällä kertaa viisumi ei edes ole esteenä, vaan kaikkein pahamaineisimmat huligaanit pääsevät kotimaassaan esteettä Venäjälle matkustavien viattomien turistien kimppuun.

Jopa FIFA on varoittanut Venäjälle matkaavia futisturisteja näistä ultrista.

Erityisesti britit on otettu paikallisten huligaanien silmätikuiksi ja kohteiksi, ja taannoisen myrkytysepisodin jälkeen maiden välit kun ovat muutenkin melko viileät.

Epävirallinen ilmoitus “helvetin päästämisestä valloilleen” onkin ultrien toimesta jo annettu, ja tulevalle huliganismille on annettu nimikin: operaatio Mundial.

Yksi asia on kuitenkin varma: yksikään huligaani ei Venäjällä riehu, mikäli Putte-setä ei sitä hiljaisesti hyväksy.

Onko koko ‘operaatio’ siis venäläisen itsetunnon nostatusta propagandakoneiston pelottelun muodossa, vai aivan todellinen uhka kisaturisteille?

Lentääkö veri ja lätiseekö lätty?

Vai juovatko paikalliset ja turistit hymyssäsuin yhdessä vodkaa ja samalla tanssien ripaskaa?

Vai onko lopputulos vain Vladimir Putinin niskaan lisää paskaa?

Koska kukaan ei riehu, jos Putte nostaa isännän sormensa pystyyn.

Ei kukaan!

-EGORAZZI-

bottom of page