top of page

Lomalle on kiva lähteä ja sieltä on kiva tulla hengissä takaisin kotiin - matkakohteiden TOP 8 joissa ei (ehkä) tule murhatuksi!

  • 29.10.
  • 2 min käytetty lukemiseen

Päivitetty: 1.11.

Kun kotimaassa sataa taivaan täydeltä, olisi kiva maata auringon alla drinkki kädessä. Matkailussa kuitenkin piilee riskinsä. Onneksi on olemassa muutama kohde missä ei ainakaan tule murhatuksi.


Matkailu avartaa, sanotaan.


Matkalla voi kuitenkin myös saada turistiripulin tai sukupuolitaudin, ja tulla ryöstetyksi.


Tai jopa murhatuksi!


Varsinkin silloin, kun kotimaassa sataa taivaan täydeltä, tai viimeistään siinä vaiheessa kun lonkerosää iskee päälle, olisi kiva lentää etelän lämpöön ja maata rannalla drinkki kädessä.


Maailmasta kuitenkin löytyy kahdeksan maata / matkakohdetta, jossa ei ainakaan tule murhatuksi.Nimittäin UNDOC (United Nations Office on Drugs and Crime) on listannut kaikkien maiden murhatiheyden, suhteutettuna 100 000:tta asukasta kohden.


Siinä missä Suomessa murhatuksi joutuu vuosittain 1,6 ihmistä jokaista 100 000 asukasta kohden, Jamaicassa tuo lukema on huikeat 52,1 ihmistä (sataatuhatta kohden).


Maailmasta löytyy kuitenkin kahdeksan maata, joissa tuo vertailuluku on nolla.


MATKAKOHTEET, JOISSA EI TULE (EHKÄ) MURHATUKSI - TOP 8:


Klikkaamalla matkakohdetta pääsee siihen tutustumaan tarkemmin.


Koska näissä maissa ketään ei murhata, on todennäköistä, että sinne matkaavaakaan ei murhata, ellei suomalaiset ala matkustamaan tämän suosituksen mukaan näihin kohteisiin, ja tappamaan kännipäissään sitten toisiaan.


Sillä onhan lomalle kiva lähteä, ja yhtä kiva sieltä on palata takaisin hengissä.


Ja mikä parasta kaksi on vieläpä marrer-Euroopassa: Monaco ja San Marino, joihin pääsee ihan henkilökortilla -- eli turvassa ollakseen ei tarvitse edes lähteä merta edemmäs kalaan.


Tietysti tälläinen tilasto on melkoisen triviaali, samoin kuin se, että kukaan ei ole hukkunut juhannuksena (hiihto) sukset jalassa. Mutta jos sukset voivat kuitenkin pelastaa hukkumiselta, voi matkakohteen oikeaoppinen valinta pelastaa murhalta.


Turistiripulilta tai sukupuolitaudeilta ei näissäkään kohteissa voi välttyä.


Mutta sehän tietysti edellyttää sitä, että harrastaisi seksiä.


Tozimies


Tullakseen on lähdettävä...

tai ainakin pantava!


bottom of page