Myötähäpeää mokista: Photoshopin pitäisi olla selfie-sukupolven perustaito - vai tehdäänkö näitä tahallaan huomiohu***amiseksi?
- 22 tuntia sitten
- 2 min käytetty lukemiseen
Kansalaiselta vaadittavat perustaidot muuttuvat vuosikymmenien saatossa. Nykyään pitää osata ottaa selfie ja käyttää kuvankäsittelyä.
Muinaisina vuosikymmeninä piti osata tehdä ruokaa, pestä pyykki (käsin) ja ommella paitaan nappi; sitten tuli tietojenkäsittely exceleineen ja wordeineen.
Nykyään pitää osata ottaa selfie.
Eikä pelkästään ottaa selfie, vaan myös käsitellä kuvaa, lisätä siihen kaikenmaailman filtterit ja ennen kaikkea: olla jäämättä kiinni myötähäpeää aiheuttavasta photoshop-mokasta!
Selfiet ovat niin arkipäivää, että niitä nappailevat niin politiikot, urheilijat kuin mummotkin.
Mutta tietenkin somevaikuttajat, julkkikset, urheilijat ja viimeisimpänä kuvamuokkauksesta kärähtänyt: vaikuttajaksi siirtynyt julkkisurheilija Olivia Dunne.
Wikipedia tietää, että Olivia Paige Dunne (syntynyt 1. lokakuuta 2002). Hän on amerikkalainen näyttelijä, malli, somevaikuttaja ja entinen telinevoimistelija. Hän kuuluu tällä hetkellä Foxin Baywatch-televisiosarjan näyttelijäkokoonpanoon ja on myös Sports Illustrated -uimapukumalli vuodelta 2025 sekä entinen LSU Tigers -naisvoimistelujoukkueen jäsen.
Kuvankäsittely, eli tuttavallisemmin photoshoppailu, on digivalokuvauksen arkipäivää – tai ainakin sen pitäisi olla pelkkää rutiinia.
Mutta miksi ihmeessä urheilijavartaloinen ex-urheilija muokkaa kuvissaan vyötäröään pienemmäksi?
Suuret wanhan liiton kuuluisuudet kuten Kim Kardashian tai Lindsey Lohan ovat jäänet myös rysän päältä päältä kiinni, mutta tässä kontektissa kuvamuokkauksen vielä ymmärtää, mutta ei sitä miksi hekään eivät osaa tehdä sitä ammattitaitoisesti, vaan jäävät siitä kiinni?
Milloin oli Kardashianeilla taustalla shampoopullo mutkalla, ovenkarmi vääntynyt tai kaakeleissa outoja vääristymiä, kun isot starat – ja pienemmät perässä – vetävät mahamakkaroita sisään, ja suurentelevat rintoja ja peppua photoshopin voimin.
Viimeisimpänä siis Olivia.
Miten vaikeaa se voi oikeasti olla?
Voisiko lähteä perusteista ja kuvata itsensä hyvässä valossa, yksiväristä taustaa vasten; esimerkiksi valkoista seinää vasten.
Jos kuvakäsitteyä pitää, ja aikoo, käyttää, kannattaisi opetella edes jonkinlaiset perspektiivin aakkoset.
Sama kuin olisi ommellut 1970-luvulla yhden napin takissa viisi senttiä nappirivistössä vinoon.
Tätä myötähäpeän määrää!
Mutta on olemassa myös toinenkin teoria. Ainakin Kim Kardashianin tapauksessa, mutta ei todellakaan Olivian tapauksessa.
Kimin takavuosien kuvamanipulaatiosta kärähtäneet kuvat saivat aikaan maailmanlaajuisen kohun, ja kuvat levisivät zijoonine palstamillimetreieen jokaiseen lehteen, ja viihdelehteen.
Entä jos niitä tehtiin tahallaan? Huomiohu***amisen nimissä?
... ja miksi ihmeessä Olivia photoshoppaa jo olematonta vyötäröään pienemmäksi, jos tarkoituksena on luoda illuusio pitkistä sääristä. Miksi hän ei venytä noita sääriään?
Annie Mål





