Tositarina: “Miksei vankeja voisi käyttää eläinkokeisiin?”: totuuden kuulee lasten, humalaisten ja someinfluensserin suusta!

Totuuden kuulee sanonnan mukaan lasten ja humalaisten suusta. Nykyisin kuulemma myös influenssereiden suusta. Entäs jos humalainen influensseri laukookin painokelvottomia totuuksia?
Tämä tarnina on tosi. Ja lainaukset pilkulleen oikein.
"Miksei vankeja voisi käyttää eläinkokeisiin?".
Ja hieman tarkennettuna.
"Siis niitä kuolemaan tuomittuja vankeja, ja siis eläinkokeisiin eläimien sijaan!"
Kaikki hyvät ideat eivät valitettavasti ole aina toetuttamiskelposia. Ainakaan muun maailman mielestä!
Kyskää vaikka tohtori Josef Mengeleltä, joka hieman hypoteesin mukaisia kokeita toisen maailmansodan aikaan kokeilikin.
Ja jos niillä testattaisiin jotain meikkejä ja hiusvärejä, nehän näyttäisi paremmalta kuollessaan?
Suomessahan ei kuitenkaan ketään tuomita kuolemaan, vaan vähän isommastakin massamurhasta pääsee muutaman vuoden istumisella.
Sanotaan, että totuuden kuulee lasten ja humalaisten suusta.
Mutta tuossa wanhassa suomalaisessa sanonnassa unohdettiin kokonaan suomalaiset influensserit ja podcastaajat.
Ja varsinkin päihtyneet sellaiset, joiden suusta totuuden kuulee yhtä salettiin kuin humalaisten ja lastenkin suusta.
Tätä päihtynyttä influensseriä oli nimittäin alkanut ahdistamaan se, että eläinparat joutuvat kärsimään kaikenmaailman elänkokeissa, jotka siis influensserin mielestä voisi tehdä kuolemaan tuomituilla.
"Koska nehän kuolee kuitenkin".
Ei siis ihan täysin blondin omasta tuulitunnelista temmattu idea, eikä varsinkaan pystyyn kuollut sellainen.
Donald Trumpin hallinnon voisi saada hyvinkin helposti innostumaan asiasta ja niinhän se on suuren johtajan toisella kaudella innostunutkin.
Meillä pohjolassa kuolemaan ei (valitettavasti) ketään tuomita, edes oman 8-vuotiaan lapen kuoliaaksi kiduttaneille, joten edes Teemu Keskisarjan armoton lobbaus ei tähän lovea tekisi.
"Ja jos niillä testattaisiin jotain meikkejä ja hiusvärejä, nehän näyttäisi paremmalta kuollessaan?"
Koko homman nerous saattaisikin olla kosmetiikkateollisuuden koehenkilöksi pakottamisessa?
Moniko (mies) ajattelisi kahteen kertaan henkirikoksen tekemistä, jos ei pelkästään saisi siitä myrkkyruiskua käsivarteensa, vaan joutuisi teloitettavaksi pinkissä hiuksissa ja täydessä meikissä.
Suorastaan nerokasta.
Tämä tarina on (valitettavasti) tosi. Lainaukset on suomalaiselta naisoletetulta influensseriltä, jolla on kymmeniä tuhansia seuraajia. Keskustelun luottamuksellisuuden vuoksi, emme paljasta hänen henkilöllisyyttään.
Wanhaan sanontaan pitäisi ehdottomasti lisätä tuo: päihtynyt influensseri…
… tai sitten vain kieltää influenssereiltä päihteet -- tai no siideri sallittakoon, koska eihän heistä nykyään kukaan edes sitä juo.
Toisaalta, ilmaisen viinan bileiden hauskuus katoiaisi vesiselvien influenssereiden myötä.
Tosin, niitäkään enää ole.
Tozimies
Hullu viisaskin humalassa,
viisaampi hullukin selvinpäin!




