Koko netin rivoimmat joulukuvat: näissä herkullisissa kinkuissa riittää sulateltavaa – TOP 10!
- 22.12.2016
- 2 min käytetty lukemiseen
Jokaisella on mielipide siitä minkälainen joulukinkku on paras | INSTAGRAM
Joulukinkun hankkimisen vaikeutta ei todellakaan turhaan alleviivata. Ainakaan, jos täydellistä joulukinkkua yrittää etsiä netistä. Sitten on päälle vielä kunkin omat mieltymykset.
Oppia ikä kaikki, ja jos jotain tästä opittiin: joulukinkkua ei kannata metsästää Instagram-kuvanjakopalvelusta.
Varsinkin, kun kyseisellä medialla on tapana rajoittaa hakusanoja ja poistaa kinkkuja, jos niitä ei ole paketoitu asianmukaisesti.
Ja ilmeisesti hammaslanka ei riitä kinkun paketiksi, mutta stringit näyttävät olevan ‘ihan ookoo’.
Kinkun pitää olla myös tuore, joten keskityimme ainoastaan viimeisen viikon aikana nettiin listattuihin kinkkuihin — tosin, kuka tietää miltä ajalta kinkku on alunperin, mutta ainakin julkaisupäivämäärän mukaan pitäisi olla vasta liikkeelle laskettua tavaraa.
Sitten on vielä erilaiset maut kinkkujen suhteen: rasvaisempi, vähärasvainen, väriltään pinkimpi, hieman kypsempi, hieman tuoreempi, jne.
EGORAZZI teki kuitenkin parhaansa ja etsi TOP 10 kinkkua, ja laittoi ne vielä paremmuusjärjestykseen…
… ja koska makuasioista ei voi kiistellä, parempi mennä suoraan asiaan.
KOKO INSTAGRAMIN HERKULLISIMMAT JOULUKINKUT – TOP 10:
10. SIJA – alkuperältään mysteeriksi jäänyt kinkku:
9. SIJA – vähärasvainen kinkku:
8. SIJA – oikein valomainoksin markkinoitu kinkku:
7. SIJA – kauniisti pakattu kinkku:
6. SIJA – upean näköinen kinkku:
5. SIJA – herkullinen kinkku:
4. SIJA – astetta tummempi ja rasvainen kinkku:
3. SIJA – mehukas kinkku:
2. SIJA – sopivan kokoinen ja muotoinen kinkku:
1. SIJA – kotimainen kinkku:
Toki jouluna pitää suosia suomalaista, ja onhan tuo kotimainen kinkku aivan täydellinen.
Sopivasti rasvainen, täydellisen muotoinen sekä kokoinen, ja erittäin nätissä paketissa.
Jouluaaton lähestyessä voisi ennustaa joulukinkkujen tarjonnan räjähtävän, ja sekaan varmaan mahtuu jos jonkinlaista jo pilaatumassa olevaa, liian rasvatonta tai ylirasvaista kinkkua.
Joten ei kannata ihan kauheasti kinkkua ahmia, sillä jo näissäkin on tarpeeksi sulateltavaa.
Ja onneksi kinkuille riittää kuitenkin kysyntää joulun jälkeenkin!
-Annie Mål & INSTAGRAM-



