top of page

Isoveli valvoo: musta laatikko oli vakiona yli 96%:ssa jo vuosimallin 2013 autoista!

  • 11.1.2017
  • 1 min käytetty lukemiseen

Musta laatikko löytyy tästäkin Suomessa valmistettavasta A-sarjan Mersusta

Lähes jokainen on kuullut lentokoneissa olevista mustista laatikoista. Nyt musta laatikko on löytämässä tiensä myös ihan tavallisen tallaajan omistamaan autoon isoveljen toimesta.

Musta laatikko -termillä on erittäin paha kaiku. Yleensä niihin viitataan, kun matkustajalentokone on tippunut taivaalta ja kymmeniä, ellei satoja, menettänyt henkensä.

Vielä pahemman kaiun se sai, kun ministeri Anne Berner sanoi vaativansa sen jokaisen suomalaisen autoo,


Vaikka mustat laatikot yhdistetäänkin yleensä lentokoneisiin, harva tietää, että ne jenkkien Trafin, eli sikäläisen NHTSAn mukaan jopa 96%:ssa vuosimallin 2013 autoista löytyy tämä dataa taltioiva boksi.

Henkilöautojen mustissa laatikoissa ei sinänsä ole mitään uutta; niitä on jossain muodossa ollut autoissa jo viimeiset 20 vuotta.

Mutta niiden sisältämää tietoa ovat käsitelleet ainoastaan autotehtaat. Ja nekin vain selvittääkseen vakavien, kuolonuhreja vaatineiden onnettomuuksien syitä ja parantaakseen siten kyseisen automallin turvallisuutta.

Eli mitä pahaa siinä olisi, jos auto lähettäisi onnettomuuden jälkeen automaattisesti hätäviestin viranomaisille, paikannustiedoilla varustettuna?

Ei todellakaan mitään, mutta entäs silloin, jos poliisisetä käyttäisikin boksin tietoja sinua itseäsi vastaan, kuten Bernerin ehdotuksessa saattaa — ja lähestulkoon varmuudella tulee käymään!

Tai jos tiedot päätyisivät vääriin käsiin — niin kuin niillä yleensä on tapana.

Tai jos isoveli valvoisi missä, miten ja milloin liikut, ihan noin vain huvin vuoksi, heidän kahvituntien ratoksi.

Tyyliin: "Jaahas, tällä se julkkis X ajelee sillä ökymaasturillaan."

Yksityisyydensuojastaan tarkat amerikkalaiset ovat nostaneet asiasta kuitenkin kovan äläkän

Vuosi 1984 tuli ja meni aikoja sitten, mutta jopa George Orwell saattaisi pyöriä haudassaan…

… tuskin edes hän olisi osannut kuvitella meidän vapaaehtoiseti kulkevan jäljitinlaite (kännykkä) taskussa ja nielevän kaiken 'yleisen turvallisuuden' nimissä.

Ja vielä pahemman skenaarion ollessa jäljitinlaite automme koelaudalla!

-EGORAZZI-

 
 
bottom of page