Romanttisissa komedioissa käydään aina vaikeuksien ja muutaman käänteen kautta voittoon. Ja voitolla tässä tarkoitetaan sitä, että sankari lopuksi saa kaunottarensa.
Koko perheelle tarkoitetuissa romanttisissa komedioissa loppu on aina onnellinen, ja elokuva yleensä päättyy romanttiseen suudelmaan.
Sen sijaan vähän rohkeimmissa versioissa sankari saa aina torttua, lopulta kaadettuaan kaunottaren vällyjen väliin.
Kannattaisiko pesää jahtaavan pelimiehen siis kokeilla romanttinen komedia -genren kikkoja oikeassa elämässä?
Voisiko siirappisimmat kliseet toimia?
Tässä muutama skenaario:
KYSY NEUVOA: HOMOLTA, LÄSKILTÄ TAI KARVAKÄDELTÄ?
ELOKUVA: Elokuvissa naispäähenkilön kaverina on aina: homo, (ruma) läski tai etniseen vähemmistöön kuuluva, joka antaa aivan killeri neuvoja. Voisko tämä toimia tosielämässä -- miesten kesken.
TOSIELÄMÄ: Tosimiehellä ei ole homokaveria, joka olisi tullut kaapista. Läski tuskin tietää naisista mitään, koska ei ole edes menettänyt poikuuttaan. Karvakäsi saattaa tietää hyvän kebab-reseptin, mutta käsitys naisesta saattaa olla eri maailmasta -- kirjaimellisesti.
TOIMIIKO: Ei saletisti toimi!
ISKE RILLIPÄINEN NAINEN?
ELOKUVA: Elokuvien alussa kaunis nainen on tehty rumaksi lisäämällä rillit ja poistamalla meikki(ä). Kukaan ei ole hänestä kiinnostunut, joten sankari rakastuu hänen sisäiseen kauneuteensa. Sitten lopussa hänestä kuoriutuu seksipommi, jonka perään kaikki kuitenkin kuolaavat.
TOSIELÄMÄ: Kauneus on katsojan silmässä... ei hemmetti... hyi hemmetti! Tosielämässä kauniit naiset eivät pukeutu rumiksi, todellakin aivan päinvastoin. Ruma on ruma, vaikka kuinka meikkivoiteessa paistaisi. Ja sisäinen kauneus, WTF?
TOIMIIKO: Jos haluaa pesää, saattaa toimia. Mutta joutuu tyytymään vilttiketjun kaunottareen, joka ei ole paljon 'jääaikaa' saanut; joten turha odottaa mitään aikuisviihdetason aktiviteettia hänen kanssaan.
SÄVELLÄ ROMANTTINEN BALLADI JA ESITÄ SE (LENTOKENTÄLLÄ)
ELOKUVA: Elokuvissa kaksikko eroaa, mies tajuaa menettääneensä elämänsä rakkauden, säveltää minuutissa TOP 40 -hitin, ajaa tytön perässä lentokentälle ja esittää sen kitaran kanssa tytölle, jonka lento on myöhässä; teknisen vian vuoksi, mikä sinänsä on kyllä uskottavaa.
TOSIELÄMÄ: Suomessa kellään ei ole varaa lentää, joten romanttinen ele pitäisi säästää rautatieasemalle. Jos Suomessa olisi potentiaalisia hittien säveltäjiä, heidän tuskin tarvitsisi jahdata naisia. Sen verran löytyy horoja bändäreitä, että pesää saisi ihan valkkaamalla parhaat päältä.
TOIMIIKO: Ei toimi, ellet ole Gettomasa. Eikä toimi silloinkaan kuin se yhden kerran.
Elokuva on elokuvaa - ja tosielämä on tosielämää.
Kukaan ei haluaisi katsoa elokuvaa, jossa sankari ei saa pesää. Tai edes sitä siirappista loppusuudelmaa.
Ainoa tapa saada pesää elokuvakliseillä on vuokrata elokuva, valita mahdollisimman pitkä ja romanttinen sellainen ja yrittää klousata homma kotiin (makkariin) sen aikana.
Tai juottaa neitokainen känniin.
Humalassa kun ei ainoastaan näkökyky heikkene, vaan myös harkintakyky.
Onneksi myös oma rima.
Tozimies
Antaa ymmärtää, muttei ymmärrä antaa!