Maalimainoksessa sanottiin. että kun vähän laittaa maalia pintaan, niin vanhakin näyttää uudelta. Sama pätee photoshoppiin. Kotirouvastakin saa teinimäisen seksipommin.
Ainahan meitä varoitellaan, että kaikki ei oikeasti somessa ole sitä miltä näyttää.
Ja tokihan jokainen saa käsitellä omia kuviaan niin paljon kuin sielu sietää, eikös?
Mutta entäs sitten kun toimitaan alustalla, jossa tilaaja maksaa sisällöstä, kuinka paljon voi lyödä päälle filtteriä ja pitääkö enää yhtään näyttää itseltään?
Vuonna 2016 otetussa kuvassa tämä valkoisessa topissa ja farkkuhameessa poseeraava blondi kertoo nimekseen Ashley Perkins, ja hänen instatilinsä (@Ashleyperkinsofnewyork) perusteella voisi hänen päätellä olevan kotoisin New Yorkin osavaltiosta, ei kaupungista.
Keskisormea kameralle flippaava "Ashley" näytti vuonna 2016 kuvassa lähinnä keski-ikäiseltä perus kotirouvalta. Enemmän seinäruusulta kuin seksipommilta, ja samaisena vuonna hän näytti vielä asuvan Floridassa.
Kolmessa vuodessa vuosien 2016 ja 2019 välillä ei ulkonäössä juurikaan tapahtunut ihmeitä, mutta hän näytti jossain vaiheessa kuitenkin hankkineen isot silarit ja ilmeisesti muuttaneen New Yorkiin.
Mutta ennen kaikkea: Ashley oli noiden vuosien aikana oppinut käyttämään photoshoppia!
Tai lähinnä ei-ollut-oppinut käyttämään photoshoppia, ja kuvankäsittelyohjelmakin oli photoshopin sijaan todennäköisesti ilmaiseksi app storesta ladattava filtterikokoelma.
Ja vain kahden vuoden harjoittelun jälkeen hän sitten alkoikin näyttämään tältä:
Ja tuoreimmissa Inta-kuvissaan, vuonna 2022, hän näyttääkin sitten jo tältä:
Kuudessa vuodessa lähes pakarattomasta blondista oli tullut herkkupeppuinen povipommi, jonka iäksi voisi kuvien perusteella veikkailla teini-ikää keski-iän sijaan.
Tottahan jokainen saa tehdä omille kuvilleen mitä sitten ikinä haluaakin. Edelleenkin.
Ja käsitteleehän Kim Kardashiankin omia kuviaan: milloin niistä löytyy kuudes sormi / varvas ja useammankin kerran selfiessä vessan kaakelit aaltoilee vyötärön ja lantion kohdalla.
Mutta jos Kim kävelee kadulla vastaan, hänet kyllä tunnistaa somekuviensa perusteella.
Todellisuudessa emme tiedä miltä Ashley (nykyään) näyttää. Hyvin todennäköisesti tunnistamattomalta, ainakin jos somekuviin vertaa.
Toki on mhadollista, että hän on treenannut (tai ostanut) itselleen herkkupepun, käynyt nenäleikkauksessa, päivittänyt silarit isompiin ja ottanut huuliin ja kasvoihin täyteaineita?
TikTok-tilin -- kaikista filttereistä huolimatta -- perusteella kuitenkin voisi päätellä, että hän näyttää luonnossa enemmän keskisormea (sinulle) näyttävältä vuoden 2016 versiolta itsestään.
Siitä huolimatta vuoden 2022 somekuvissa hän näyttää enemmän sarjakuvahahmolta kuin oikealta ihmiseltä.
Edelleen: jokainen saa näyttää omassa somessa ihan siltä miltä haluaa, mutta...
... entäs sitten, kun tarjoaa eroottista sisältöä maksua vastaan?
OnlyFans-tilillään Ashley kuvailee itseään seuraavasti: The Naughty Blonde You Wish Lived Next Door.
Tuhma ja blondi saattaakin pitää paikkaansa -- ja mitään muutahan ei luvatakaan.
Mutta se peräkammarin pertti joka maksaa 2022 Ashleyn kuvista... ja tosiasiassa niiden miljoonien filttereiden takana onkin kuusi vuotta entisestään vanhentunut vuoden 2016 Ashley.
Varmaan sen selvitessä tulee samanlainen olo kuin sille suomalaisturistille, joka söi tukholmanlautan buffetissa mustaksi värjättyä muikunmätiä kaviaarina, ja vieläpä mahan täydeltä.
Okse.
Ja aivan kuten laivan buffetissa, somessa mikään ei (välttämättä) ole sitä miltä se näyttää.
Tozimies
Vähän photoshoppia pintaan pintaan, kotirouvakin näyttää teinimäiseltä seksipommilta!