Lapin keskussairaalan ylilääkärin mukaan miehet erityisesti pitävät rakastelusta loka-marraskuussa, kun taas naisten halu on ylimmillään huhtikuussa. Naisten kiima-aika on siis käsillä.
Pimeä voi ilmiselvästi uhata ihmisen voimavaroja.
Kaamosväsymyksestä kärsii 25-40 prosenttia suomalaisista.
Kun kaamos on vihdoin saatu nujerrettua ja kevätaurinko alkaa nousemaan aamu aamulta aikaisemmin, alkaa naisilla kiima-aika.
Ja paras muistisääntö tähän on kesäaikaan siirtyminen. Kesäaika tarkoittaa naisten kiimaa, eli aikaa jolloin 'kirkkoveneet lasketaan vesille'.
Joten onkin merkille panemisen arvoista, että juuri nyt elämme vuodenaikaa, jolloin naiset ovat muuttumassa kiimaisimmilleen!
Tosin, joidenkin mielestä miehillä tuo kiima-aika 365 päivänä vuodessa!
Kaamoksen aikana elimistö, sekä naisilla että miehillä, on tehonsa puolesta alimmillaan saamaan lapsia alulle. "Naisten anovulatooristen syklien määrä on suurimmillaan eivätkä siittiöt ole erityisen reippaita", selittää Lapin keskussairaalan ylilääkäri Antti Liikkanen.
Tähän kevätaurinko saa aikaan muutoksen ja samalla kevään myötä vaatteet alkavat pikkuhiljaa vähenemään sekä hormonit hyrräämään.
On se kyllä hyvä, että oikein lääkäri kertoo milloin mies/nainen on kiimassa. Mutta seksi ei ole yksinpeli, kuten pleikkari... joten moni kiimainen nainen on etsimässä miestä itselleen.
Ja jotta tämä ei jäisi yhdellekään -- myöskään niille hieman hitaansorttisille -- miehelle epäselväksi, kelloja siirrettiin kiima-ajan alkamisen kunniaksi tunnilla eteenpäin.
Samalla seksinhuuruisesta yöstä tulee tuntia lyhyempi, joten miehen suorituspaineet eivät nouse aivan kohtuuttomiksi.
Annie Mål