Isojen poikien mukaan länsinaapurimme pääkaupungista pitäisi löytyä maailman kauneimmat naiset. Ovatko isojen poikien jutut pelkkää hypeä, vai ovatko naiset lahden toisella puolen hotteja?
Samojen isojen poikien kertomien tarinoiden mukaan Tukholman naiset ovat pitkiä, hoikkia ja blondeja - kuin suoraan se blondi Gina Tricot'n mainoksesta.
Aihe on tulikuuma, koska onhan Tukholma lätkän MM-kisojen toinen kotikaupunki, joten eikun lätkää katsomaan juttua tekemään... (katso kuvat alta)
... EGORAZZI pätti ottaa selvää asian todellista laidasta ja lastasi tumpelon toimittajan laivaan - autokannen alapuolelle tietysti.
Gina Tricot -mainosten naisten lisäksi ruotsalaisten naisten kauneusmyyttiä ja hypeä on nostattanut netissä pyörivät 'maailman kauneimmat naiset ovat ruotsista' -videot.
Millä vuosikymmenellä isot pojat ovat sitten viimeksi Tukholmassa käyneet jäi arvoitukseksi, sillä katukuva oli aivan yhtä karu kuin Suomessa.
Maailman kauneimpien naisten -kaupungista sai bongata ylipainoisia siideripissiksiä ihan samaan tahtiin kuin Helsingin raitiltakin.
Ja myös globaalisaatio on vaatinut veronsa: blondi ei enää ollut vallitseva hiustenväri, vaan pitkään jatkunut pakolaisvirta näkyy selvästi katukuvassa.
Mutta ei niin huonoa, ettei jotain hyvääkin: kauniita naisia saattoi sentään bongata ruotsalaisten rättikauppojen lukuisista jättimäisistä katumainoksista!
Tukolman päivät hottiuden tyyssijana on takana.
Jäljelle on jäänyt vain hype.
-EGORAZZI-