Kiprusoff syötti USAn ensimmäisen maalin ja päästi vielä kolme lisää. Ajassa 10.08 peli oli 4-0
Teemu Selänne lupasi piikin auki Espoossa sijaitsevaan Kivenlahden Seurahuone -ravintolaan olympialätkän loppuottelun ajaksi - kiekon tippumisesta loppuvihellykseen.
Ehtona oli, että Suomi pelaa Vancouverin finaalissa kullasta.
No, ei pelaa!
Jo kahden minuutin pelin jälkeen tuli Kummelista tutun valmentajan Aimo Nivaskan tunnetuksi tekemä hokema mieleen (kts. video jutun lopussa).
Teemu säästi rahansa, mutta olisiko sen takia tarvinnut tahallaan hävitä? Miikka Kiprusoffin Teemu oli ainakin saanut puhuttua sopupeliin mukaan.
Painakaa muuten selvännäkijä Johanna Broman nimi mieleen. Hän kertoi Maikkarille ennen ottelua, että "Suomi selviää hyvin. Näen, että Suomella on tässä ottelussa tehoa. Teemu Selänteestä ja Saku Koivusta pidän, että he ovat pelissä hohtohenkilöitä."
Yhdessä asiassa tämä ennustajaeukko oli oikeassa: sekä Teemu, että Saku hohtivat ottelun jälkeen - vältellessään mediaa ottelun jälkeen, he suorastaan hohtivat häpeästä.
Liekö Johanna ennustanut Suomen mitalitavoitteenkin?
Tozimies
Mestisluokan valmentaja Jukka "aimonivaska" Jalonen vaihtoon... ja Kiprulle äkkiä Ruotsin kansalaisuus!
















